Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AANPG3486F1ZG
Call 0804387244589% Response Rate
Send Enquiry
Ayurvedic oil is very soothing, moistening & calming the body. It is used to nourish the skin & mind. These oils can be directly applied to the skin or can be diluted to use them for massage.




| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Drum |
| Part Used | Sawdust and wood chips |
| Extraction Method | Steam distillation |
| Packaging Size | 200 L |
| Usage/Application | Aromatherapy |
| Form | Liquid |
| Brand | A G Industries |
View Complete details















| Minimum Order Quantity | 2000 Bottle |
| Packaging size | 200 ml |
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Hair Oil Type | Hair Growth |
| Hair Type | All Type Hair |
| Feature | Hair Thickening, Anti-Dandruff, Hair Growth, Healthy Scalp, Split-ends, Anti-hair Fall |
| Fragrance | Amla |
| Ingredients | Herbal |
| Composition | 50-60% Capric Caprylic Tri-Glycerides,which acts as a base for the hair oil, The composition further |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Oil Type | Essential Oil |
| Packaging Size | 200 L |
| Use | Ayurvedic, Aromatherapy, Perfumery |
| Grade | Pharma/Cosmetics |
| Color | Light yellow |
| Rhizome Origin | Indian |
| Shelf Life | 2 Years |
| Type | Mono Unsaturated |
| Packaging Type | Drum |
| Brand | A G Industries |
View Complete details





| Packaging Size | 250 ml |
| Brand | A G Industries |
| Packaging Type | Bottle |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Color | Brown |
| Grade | Pharma & Cosmetics Grade |
| Form | Liquid |
View Complete details





| Brand | A.G. Industries |
| Packaging Size | 200 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Composition | Kumkuma, Chandana, Manjistha, Keshara, Kaliyaka, Lodharchhal, Agnimantha etc |
| Shelf life | 24 Months |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 25 Litre |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 5, 25, 50, 100 & Other |
| Form | Liquid |
| Packaging Type Available | Other |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Brand | A G Industries |
| Type | Poly Unsaturated, Mono Unsaturated & Mono saturated |
| Grade | Cosmetics & Pharma |
| Usage/Application | Skin Care, Hair Care, Oral Care, Baby Care, Anti-bacterial |
| Packaging Size Available | Other |
View Complete details










| Form | Liquid |
| Packaging Size | 200 L |
| Packaging Type | Drum |
| Brand | A G Industries |
| Plant Part Used/Extracted From | Leaves |
| Botanical Name | Cymbopogon Nardus |
| Extraction Method | Steam Distillation |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 5 Bottle |
| Raw Material | Fruit |
| Usage/Application | Promote hair and scalp health |
| Odour | Sweet aroma of Amla |
| Grade Standard | Therapeutic |
| Purity | 100% |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | A G industries |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 100 ml |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Form | Liquid |
| Botanical Name | Genus Amaranthus |
| Purity | 99% |
| Brand | A G Industries |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 36 Months |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Shelf Life | 36 Months |
| Assay (%) | 99% |
| Color | Red |
| Brand | A G Industries |
| Pack Type | HDPE Drum |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 2000 Bottle |
| Packaging Size | 200 mL |
| Hair Oil Type | Hair Growth |
| Packaging Type | Bottle |
| Fragrance | Amla |
| Composition | Mustard Oil, Amla, Shikakai, Reetha, Vitamin E, and Brahmi Oil |
| Shelf Life | 24 months |
| Third Party Manufacturing | Yes |
| Ingredient Type | Herbal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Plant Part Used/Extracted From | Leaves |
| Usage/Application | Pharma & Cosmetic |
| Botanical Name | Melaleuca Alternifolia |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Color | Colorless to pale yellow |
| Purity | 100% |
| Brand | A G Industries |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Plant Part | Leaves |
| Usage/Application | Foods, Cosmetics, and Toiletries |
| Botanical Source | Thymus vulgaris |
| Color | Yellow |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Brand | A G Industries |
| Packaging Size | 200 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 100 L |
| Packaging Type | Drum |
| Plant Part Used/Extracted From | Leaves |
| Usage/Application | Pain Relief Oil |
| Shelf Life | 36 months |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Brand | A G Industries |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Packaging Size | 150 ml |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Brand | A G Industries |
| Color | brownish Yellow |
| Form | Liquid |
| Botanical Name | Saussurea lappa |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Shelf Life | 24 Months |
View Complete details