Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AANPG3486F1ZG
Call 0804387244586% Response Rate
Send Enquiry
AG Industries has the best face care products that don’t harm your face. We have our products for all skin types. You can choose from our face wash, face scrubs, face masks, face serum & face creams. Our products are 100% chemical-free. We have a peel-off mask that gently removes the outermost layer of the skin as it removes the dullness & dead skin. It makes your skin smooth & helps to balance the pigmentation.




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Flavour Base | Walnut |
| Form | Cream |
| Packaging Size | 100 gm |
| Usage/Application | For healthy & glowing skin |
| Brand | A G Industries |
| Type Of Packing | Tube |
| Gender | Unisex |
| Shelf Life | 3 Years |
| Features | 100% Natural and Remove dirt and dead skin |
Face scrub removes bacteria, chemicals, dirt & other micro-particles from the skin that helps in achieving a flawless complexion & fights acne. Charcoal has the cleansing properties of charcoal that are good for the skin exfoliation & dead skin remover. It is beneficial for the treatment of acne. It removes the skin impurities & clears the facial marks of the acne.
Benefits:
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Bottle |
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Gender | Unisex |
| Ingredient Type | Herbal |
| Skin Type | All Type Skin |
| Features | Softening & Smoothening, Oil Control, Skin Brightening, Tan & Pigmentation Removal |
| Organic | Yes |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Tube |
| Packaging Size | 500 gm |
| Brand | A G Industries |
| Type of Cream | Lightening |
| Ingredients | Herbal |
| Form | Cream |
| Gender | Unisex |
| Time Used | Night |
| Usage/Application | Personal |
| Ingredient | Sandalwood & Aloe Vera Extract |
| Shelf Life | 24 Month |
View Complete details





Product Brochure
| Packaging Size | 150g |
| Usage/Application | Parlour & Personal |
| Brand | A G Industries |
| Ingredients | Herbal |
| Form | Cream |
| Shelf Life | 24 Months |
| Color | Pink |
| Gender | Unisex |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Usage/Application | Personal |
| Brand | A G Industries |
| Form | Cream |
| Packaging Size | 200 gm |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Tube |
| Time Of Using | Day |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Form | Cream |
| Packaging Size | 100gm |
| Usage/Application | Personal |
| Brand | A G Industries |
| Type Of Packing | Tube |
| Gender | Unisex |
| Shelf Life | 3 Years |
| Color | Black |
| Age Group | 18-50 Years |
| Grade | Cosmetic |
Charcoal Face Scrub removes bacteria, chemicals, dirt & other micro-particles from the skin that helps in achieving a flawless complexion & fights acne. Charcoal has the cleansing properties of charcoal that are good for the skin exfoliation & dead skin remover. It is beneficial for the treatment of acne. It removes the skin impurities & clears the facial marks of the acne.
Benefits:
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Packaging Size | 50 gm |
| Skin Type | All |
| Brand | A G Industries |
| Type of Cream | Natural fruits & pearl extract |
| Type | Herbal Base |
| Ingredients | Herbal |
| Form | Cream |
| Type Of Packaging | Tube |
| Shelf Life | 24 Months |
| Gender | Unisex |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Brand | A G Industries |
| Usage/Application | Face |
| Form | Cream |
| Packaging Size | 250 gm |
| Skin Type | Normal Skin |
| Ingredient | Herbal |
| Color | White |
View Complete details












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Bottle |
| Skin Type | All Type Skin |
| Packaging Size | 100 ml |
| Usage/Application | Skin |
| Packaging Type | Bottle |
| Gender | Unisex |
| Time Of Using | Anytime |
| Features | It cleans the skin's surface of debris, impurities, and makeup while softening the skin. |
| Ingredient | Herbal |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Packaging Size | 50 ml |
| Brand | A G Industries |
| Type of Cream | Anti-Aging |
| Ingredients | Herbal |
| Form | Cream |
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | Face |
| Packaging Type | Tube |
| Shelf Life | 24 Month |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Form | Cream |
| Packaging Type | Pouch, Plastic Box, Cream Jar |
| Packaging Size | 60 gm |
| Shelf Life | 24 Months |
| Brand | A G Industries |
| Ingredient | Rose, Mango |
| Usage/Application | Personal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Packaging Size | 50g |
| Brand | A G Industries |
| Ingredients | Sandal |
| Form | Cream |
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | Personal |
| Packaging Type | Tube |
| Shelf Life | 24 Months |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Bottle |
| Brand | A G Industries |
| Usage/Application | Face |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 50 ml |
| Ingredient | Herbal |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Bottle |
| Age Group | 20-70 years |
We have the best serum that has many benefits. It is filled with vitamins & nutrients that enrich the texture of the skin. It acts as a barrier for free radicals & environmental damage to the skin. It makes your complexion a few shades lighter as it has skin whitening properties. It tones & firms the sagging skin. This serum also has the reverse aging process as it gives your refreshed & youthful skin. It provides the optimum level of hydration to the skin that is dehydrated.
Benefits:
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 500 Pack |
| Brand | A G Industries |
| Form | Cream |
| Usage/Application | Personal |
| Packaging Type | Jar |
| Packaging Size | 250 gm |
| How It Works | Brighten your skin |
| Finish | Matte |
| Working | 24 Month |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Usage/Application | Parlor |
| Packaging Size | 150 ml |
| Skin Type | Normal Skin |
| Ingredient | Herbal |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | A G Industries |
| Shelf Life | 24 Months |
Organic & Natural cosmetic products contain natural ingredients, like herbs and roots, so the organic & natural formula naturally enhances your beauty with gentle care.
Moreover, With all the essential nutrients for the skin that turns the skin healthy and radiant, herbal products serve the best. Let us scroll down to know more benefits of choosing organic & natural cosmetic products.
· With all the natural ingredients.
· Most of the time, organic skincare products do not showcase any adverse reactions.
· According to research, it is suggested that organic skincare products showcase long term benefits in comparison to other cosmetics.
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Brand | A G Industries |
| Usage/Application | Personal |
| Packaging Size | 150g |
| Time Of Using | Night |
| Skin Type | Normal Skin |
| Type Of Packaging | Jar |
| Age Group | Adult |
| Customization | Yes |
| Fragrance | Natural |
| Shelf Life | 24 Months |
View Complete details





Product Brochure
| Usage/Application | SPA |
| Packaging Size | 200 ml |
| Brand | A G Industries |
| Type Of Packaging | Bottle |
| Cleanser Type | Makeup Cleaner |
| Gender | Unisex |
| Shelf Life | 24 Years |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
· With all the natural ingredients.
· Most of the time, organic skincare products do not showcase any adverse reactions.
· According to research, it is suggested that organic skincare products showcase long term benefits in comparison to other cosmetics.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Usage/Application | Personal |
| Brand | A G Industries |
| Packaging Size | 150 ml |
| Type Of Packaging | Bottle |
| Ingredient | Herbal |
| Cleanser Type | Makeup Cleaner |
| Gender | Unisex |
| Age Group | Adult |
| Shelf Life | 24 Years |
| Form | Gel |
View Complete details





Product Brochure
| Usage/Application | Personal |
| Brand | A G Industries |
| Packaging Size | 200 gm |
| Skin Type | Normal Skin |
| Type Of Packaging | Tube |
| Ingredient | Natural & Ayurvedic |
| Gender | Unisex |
| Form | Gel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Bottle |
| Brand | A G Industries |
| Age Group | Adults |
| Usage/Application | Personal |
| Form | Gel |
| Packaging Size | 200ml |
| Ingredient | Herbal |
| Gender | Unisex |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Pack |
| Packaging Size | 60 ml |
| Brand | A G Industries |
| Usage/Application | Blackhead Removal |
| Age Group | Adult |
| Type Of Packing | Tube |
| Ideal For | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details











Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Skin Type | All Type Skin |
| Flavour Base | Rose |
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | Liquid |
| Features | Dirt Removal, Remove Dead Skin, Soft-Smooth Skin, Tan Removal, Excess Oil Removal, Glowing Skin |
| Fragrance | Rose |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Type Of Packaging | Jar |
| Form | Cream |
| Usage/Application | Parlour |
| Flavour Base | Strawberry |
| Packaging Size | 100 gm |
| Features | Use a face mask to remove tanning and lighten skin pigmentation spots. |
| Material | Kaolin Powder, Bentonite, Multani Mitti, D.M. Water, Perfume, Strawberry Extract, Vitamin E |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details














Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Usage/Application | Professional |
| Size | Medium |
| Color | white |
| Material | water,hydrocarbon, ester, or silicone oil |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details





Product Brochure
| Brand | A G Industries |
| Age Group | Adults |
| Usage/Application | Face |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 200 ml |
| Ingredient | Herbal |
| Gender | Unisex |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details